Skip to content

136 41st St(Unit C0102)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block243
Lot1
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
37%
Improvement Value:$235,800
63%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,698-19.6%
2024$7,087+4.3%
2023$6,794+1.2%
2022$6,715+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

DeedBook 9408, Page 460Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$247,200

From:

To:

DeedBook 8570, Page 264NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/24/2008

Property Built

Built

Year Built: 2006