Skip to content

4211 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block244
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
46%
Improvement Value:$505,200
54%
Total Assessment$937,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,357-16.9%
2024$19,681+4.1%
2023$18,906+1.2%
2022$18,691+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9463, Page 624NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1929