Skip to content

4001 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block234
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
47%
Improvement Value:$490,000
53%
Total Assessment$922,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,092-43.9%
2024$28,676+4.1%
2023$27,546+1.2%
2022$27,233+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

DeedBook 9810, Page 892Recorded3/22/2024

Property Built

Built

Year Built: 1930