Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
401 43rd StUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2016
Property Information
Block245
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2F-5C-4U/2F-1U
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$312,500
34%
Improvement Value:$594,600
66%
Total Assessment$907,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,844 | -5.7% |
| 2024 | $19,989 | -8.6% |
| 2023 | $21,867 | +1.2% |
| 2022 | $21,618 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.