Skip to content

417 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block245
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-OFF-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
55%
Improvement Value:$255,700
45%
Total Assessment$568,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,916-19.4%
2024$12,301+4.1%
2023$11,816+1.2%
2022$11,682+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910