Skip to content

402 42nd StUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$852,750
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block245
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-7U-H
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage4,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
32%
Improvement Value:$770,900
68%
Total Assessment$1,130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,738-5.6%
2024$20,911+4.1%
2023$20,087+21.2%
2022$16,573+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$852,750

From:

To:

Sq Ft4,364DeedBook 9615, Page 326NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$442,500

From:

To:

Sq Ft4,363DeedBook 7358, Page 38Recorded9/3/2004

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5207, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1910