Skip to content

413 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2002

Property Information

Block245
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
39%
Improvement Value:$425,300
61%
Total Assessment$702,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,986+2.1%
2024$10,760+4.2%
2023$10,329+4.9%
2022$9,843+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1893