Skip to content

207 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block247
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,215
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
47%
Improvement Value:$315,100
53%
Total Assessment$591,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,006-1.1%
2024$9,108+4.4%
2023$8,721+1.2%
2022$8,616-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,215DeedBook 7451, Page 306Recorded1/27/2005

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

DeedBook 6033, Page 1Recorded8/16/2002

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5034, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1898