Skip to content

517 45th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 16, 2010

Property Information

Block255
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,268
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,600
46%
Improvement Value:$263,300
54%
Total Assessment$484,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,581+5.8%
2024$7,169+8.3%
2023$6,622+1.2%
2022$6,542+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 8770, Page 465Recorded1/3/2011

Property Built

Built

Year Built: 1898