Skip to content

114 42nd StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block248
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage3,255
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
41%
Improvement Value:$439,200
59%
Total Assessment$739,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,660+11.6%
2024$12,237+4.3%
2023$11,731+1.2%
2022$11,594+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,255DeedBook 7769, Page 211Recorded1/3/2006

Property Built

Built

Year Built: 1913