Skip to content

116 42nd StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block248
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2B-2U-H/1B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,820
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,300
46%
Improvement Value:$304,000
54%
Total Assessment$562,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+1.7%
2024$9,994+4.1%
2023$9,601+1.2%
2022$9,491+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft2,820DeedBook 8952, Page 440Recorded1/9/2014

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 5982, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1908