Skip to content

411-413 6th St(Unit C0301)Union City, NJ 07087

Built 2017

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block24
Lot10
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA/PK7
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
26%
Improvement Value:$384,300
74%
Total Assessment$522,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,102-36.0%
2024$12,662+132.7%
2023$5,442+0.0%
2022$5,442
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 9387, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 2017