Skip to content

411-413 6th St(Unit C0401)Union City, NJ 07087

Built 2017

Last Sale Price
$547,500
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block24
Lot10
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA/PK3&8
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
26%
Improvement Value:$396,800
74%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,302-36.3%
2024$13,039+935.5%
2023$1,259+0.0%
2022$1,259
Property History

Property Sale

Sale
$547,500

From:

To:

Sq Ft1,041DeedBook 9710, Page 524NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 9208, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 2017