Skip to content

422 5th StUnion City, NJ 07087

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$2,584,750
Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block24
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-12U-H
Dwellings12
Zoning---
Sq Footage9,568
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
40%
Improvement Value:$1,091,000
60%
Total Assessment$1,811,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,492+24.5%
2024$24,489+4.3%
2023$23,476+1.2%
2022$23,202+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,584,750
DeedBook 9378, Page 72

Property Sale

Sale
$1,660,000
DeedBook 8825, Page 40

Property Sale

Sale
$1,235,000

From:

To:

Sq Ft9,568DeedBook 8460, Page 243Recorded3/11/2008

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 6097, Page 106Recorded12/23/2002

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5454, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1900