Skip to content

412 5th St(Block 24 Lot 27)Union City, NJ 07087

Built 2003

Last Sale Date
Apr 11, 2007

Property Information

Block24
Lot27

Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$7,041+45.0%
2007$4,857-60.9%
2006$12,429-8.4%
2005$13,573+347.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8192, Page 1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 8037, Page 280NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/30/2006

Property Sale

Sale
$437,000

From:

To:

DeedBook 7166, Page 308NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 6047, Page 1Recorded9/17/2002

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 6012, Page 74Recorded7/8/2002

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5655, Page 210

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5475, Page 150