Skip to content

315 44th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jan 5, 2000

Property Information

Block251
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,700
39%
Improvement Value:$418,800
61%
Total Assessment$684,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,711-9.8%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5571, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1900