Skip to content

4310 Palisade Ave(Unit C0019)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$123,600
Last Sale Date
Jul 17, 2007

Property Information

Block252
Lot13
QualifierC0019
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage638
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
49%
Improvement Value:$100,700
51%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,044+7.7%
2024$2,827+4.3%
2023$2,710+1.2%
2022$2,679+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$123,600

From:

To:

Sq Ft638DeedBook 8285, Page 288Recorded8/6/2007

Property Sale

Sale
$42,235

From:

To:

Sq Ft638DeedBook 8252, Page 267NU CodeAffiliated entity (3)Recorded6/27/2007

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft638DeedBook 7996, Page 339Recorded9/12/2006

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 7996, Page 339

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 5231, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1930