Skip to content

215 44th StUnion City, NJ 07087

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block252
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,900
44%
Improvement Value:$319,200
56%
Total Assessment$570,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,314+3.2%
2024$9,994+4.1%
2023$9,601+1.2%
2022$9,491+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 9459, Page 376Recorded12/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890