Skip to content

4301 Park Ave(Unit C0307)Union City, NJ 07087

Built 2008

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block253
Lot17
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,192
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
40%
Improvement Value:$286,200
60%
Total Assessment$473,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,129-36.9%
2024$11,295+4.3%
2023$10,828+0.0%
2022$10,828
Property History

Property Sale

Sale
$517,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 9684, Page 983Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 9308, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 2008