Skip to content

114 43rd StUnion City, NJ 07087

Apartment

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 12, 1995

Property Information

Block253
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-16U-H
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$960,000
80%
Improvement Value:$237,600
20%
Total Assessment$1,197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,416-14.7%
2024$25,113+4.3%
2023$24,074+1.2%
2022$23,793+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4822, Page 18