Skip to content

4301 Park Ave(Unit C0308)Union City, NJ 07087

Built 2008

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block253
Lot17
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,397
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,700
39%
Improvement Value:$342,100
61%
Total Assessment$561,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,460-30.0%
2024$12,081+4.3%
2023$11,582+0.0%
2022$11,582
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000
Sq Ft1,397DeedBook 9623, Page 209Recorded12/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 2008