Skip to content

4301 Park Ave(Unit C0402)Union City, NJ 07087

Built 2008

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 4, 2022

Property Information

Block253
Lot17
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,022
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
38%
Improvement Value:$260,200
62%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,352-33.8%
2024$9,595+4.3%
2023$9,198+0.0%
2022$9,198
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,022DeedBook 9658, Page 543Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8612, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 2008