Skip to content

4315 Park Ave(Unit C0309)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block253
Lot33
QualifierC0309
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA- PS#73
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,036
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,200
38%
Improvement Value:$252,900
62%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,264-24.7%
2024$9,647+4.3%
2023$9,248+0.0%
2022$9,248
Property History

Property Sale

Sale
$457,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 9797, Page 259Recorded1/23/2024

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 9750, Page 477Recorded6/5/2023

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 9145, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 2006