Skip to content

4411 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block256
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,200
40%
Improvement Value:$363,700
60%
Total Assessment$610,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,055+29.1%
2024$8,564+4.1%
2023$8,227+1.2%
2022$8,133+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

DeedBook 9666, Page 511Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5780, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1700