Skip to content

305 45th StUnion City, NJ 07087

Built 1873

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2013

Property Information

Block257
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5F-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,644
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
36%
Improvement Value:$571,500
64%
Total Assessment$899,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,077-3.0%
2024$14,508+4.3%
2023$13,908+1.2%
2022$13,746+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1873