Skip to content

200 44th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 19, 2011

Property Information

Block258
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5F-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,242
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
50%
Improvement Value:$303,700
50%
Total Assessment$611,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558-20.5%
2024$12,022+0.5%
2023$11,964+1.2%
2022$11,828+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900