Skip to content

212 44th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block258
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,700
47%
Improvement Value:$215,200
53%
Total Assessment$408,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,395-21.1%
2024$8,104+4.3%
2023$7,768+1.2%
2022$7,678+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900