Skip to content

317 6th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block25
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
53%
Improvement Value:$269,100
47%
Total Assessment$576,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,016-10.8%
2024$10,107+18.2%
2023$8,551+1.2%
2022$8,451+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 9618, Page 80NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/27/2021

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5217, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1900