Skip to content

813 10th StUnion City, NJ 07087

Built 1909

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block43
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
70%
Improvement Value:$173,500
30%
Total Assessment$573,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,354+0.4%
2024$10,310+4.1%
2023$9,903+1.2%
2022$9,791+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 9209, Page 974Recorded6/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1909