Skip to content

318 5th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Aug 23, 2016

Property Information

Block25
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,900
63%
Improvement Value:$147,100
37%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,219-5.7%
2024$6,597+4.3%
2023$6,324+1.2%
2022$6,251+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 9166, Page 810Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 4945, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1903