Skip to content

316 5th StUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block25
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,800
58%
Improvement Value:$199,600
42%
Total Assessment$478,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,477+9.0%
2024$6,857+4.3%
2023$6,573+1.2%
2022$6,497+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 8267, Page 185Recorded7/16/2007

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 5698, Page 102

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 5245, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1910