Skip to content

648 37th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block260
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,751
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,900
58%
Improvement Value:$207,100
42%
Total Assessment$490,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,659-25.9%
2024$10,337+4.3%
2023$9,910+1.2%
2022$9,794+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908