Skip to content

644 37th StUnion City, NJ 07087

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2008

Property Information

Block260
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,583
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
44%
Improvement Value:$326,400
56%
Total Assessment$584,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,141-5.2%
2024$9,647+4.3%
2023$9,248+1.2%
2022$9,140+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927