Skip to content

4706 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Nov 1, 2002

Property Information

Block266
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
45%
Improvement Value:$317,800
55%
Total Assessment$576,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,016-19.8%
2024$11,235+4.3%
2023$10,771+1.2%
2022$10,645+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 6077, Page 289

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 6077, Page 289Recorded11/6/2002

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5585, Page 92

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5440, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1900