Skip to content

532 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block266
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
54%
Improvement Value:$227,300
46%
Total Assessment$495,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,738-18.0%
2024$9,433+8.1%
2023$8,729+1.2%
2022$8,627+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5590, Page 1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5285, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1900