Skip to content

513 48th StUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block266
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
38%
Improvement Value:$476,400
62%
Total Assessment$773,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,106-18.4%
2024$14,842+4.3%
2023$14,228+1.2%
2022$14,062+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910