Skip to content

4525-27 BroadwayUnion City, NJ 07087

Built 1918
Commercial

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block274
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-10U-2C-H
Dwellings10
Zoning---
Sq Footage9,836
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
30%
Improvement Value:$1,400,000
70%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,689+88.3%
2024$22,141+4.1%
2023$21,269+1.2%
2022$21,027+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,300,000
DeedBook 9624, Page 311

Property Sale

Sale
$2,300,000

From:

To:

Sq Ft9,836DeedBook 9624, Page 311NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft9,836DeedBook 7959, Page 202Recorded8/1/2006

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft9,836DeedBook 7378, Page 299Recorded10/12/2004

Property Sale

Sale
$9,630,000
DeedBook 5317, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1918