Skip to content

4611 BroadwayUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 16, 2004

Property Information

Block274
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
ZoningR
Sq Footage2,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
51%
Improvement Value:$297,300
49%
Total Assessment$604,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,456+1.3%
2024$12,301+4.1%
2023$11,816+1.2%
2022$11,682+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 7331, Page 51Recorded7/26/2004

Property Sale

Sale
$277,070
DeedBook 5941, Page 63

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5809, Page 240

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4923, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1903