Skip to content

136 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$649,900
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block278
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,033
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,200
45%
Improvement Value:$336,000
55%
Total Assessment$607,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499-20.5%
2024$11,948+4.3%
2023$11,454+1.2%
2022$11,320+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$649,900

From:

To:

Sq Ft3,033DeedBook 9645, Page 777NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1898