Skip to content

130 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block278
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-CG-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,225
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
39%
Improvement Value:$478,700
61%
Total Assessment$778,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,592-10.4%
2024$15,168+4.1%
2023$14,571+1.2%
2022$14,405+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft5,225DeedBook 9315, Page 533Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$422,430

From:

To:

Sq Ft5,225DeedBook 8688, Page 884Recorded9/22/2009

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft5,225DeedBook 7951, Page 319Recorded7/26/2006

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft5,225DeedBook 7226, Page 214Recorded2/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1929