Skip to content

126 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block278
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,313
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
44%
Improvement Value:$377,500
56%
Total Assessment$678,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,620-12.5%
2024$12,141+4.3%
2023$11,639+1.2%
2022$11,503+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1898