Skip to content

4801 Palisade Ave(Unit C0302)Union City, NJ 07087

Built 2005

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Apr 26, 2017

Property Information

Block280
Lot1
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA- PS#5,6
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,433
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
25%
Improvement Value:$496,900
75%
Total Assessment$664,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,306-11.8%
2024$11,688+4.3%
2023$11,205+0.0%
2022$11,205
Property History

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 9199, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 2005