Skip to content

4801 Palisade Ave(Unit C0402)Union City, NJ 07087

Built 2005

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block280
Lot1
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA-PS#7,8
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,161
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,400
26%
Improvement Value:$407,300
74%
Total Assessment$550,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,535-21.8%
2024$10,917+4.1%
2023$10,487+0.0%
2022$10,487
Property History

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 9201, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 2005