Skip to content

222-24 48 St(Unit C0408)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block281
Lot10
QualifierC0408
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR DUPLEX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,900
50%
Improvement Value:$170,600
50%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,725+16.5%
2024$4,913+4.1%
2023$4,719+0.0%
2022$4,719
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 9590, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1910