Skip to content

1614 Summit Ave(Unit C0215)Union City, NJ 07087

Built 1907

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block84
Lot20
QualifierC0215
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage826
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
58%
Improvement Value:$120,600
42%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,807-1.5%
2024$4,882+4.1%
2023$4,689+0.0%
2022$4,689
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft826DeedBook 9624, Page 442Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 9186, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1907