Skip to content

4900 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$5,050,000
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block284
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-7C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage9,400
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
11%
Improvement Value:$5,098,000
89%
Total Assessment$5,698,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$99,450+45.5%
2024$68,369+4.1%
2023$65,675+1.2%
2022$64,928+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$5,050,000
DeedBook 9343, Page 852

Property Sale

SaleMulti
$3,775,000

From:

To:

DeedBook 9048, Page 232Recorded7/1/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1960