Skip to content

220 49th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2002

Property Information

Block285
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,700
44%
Improvement Value:$352,300
56%
Total Assessment$632,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,882-3.4%
2024$10,226+4.3%
2023$9,803+1.2%
2022$9,689+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903