Skip to content

214 49th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block285
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,754
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,600
43%
Improvement Value:$379,000
57%
Total Assessment$664,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,021+15.2%
2024$10,433+4.1%
2023$10,021+1.2%
2022$9,907+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,754DeedBook 9543, Page 622NU CodeMulti-district (16)Recorded3/19/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5387, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1903