Skip to content

208 49th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 4, 2002

Property Information

Block285
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,600
52%
Improvement Value:$263,700
48%
Total Assessment$549,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586-27.3%
2024$11,807+4.3%
2023$11,318+1.2%
2022$11,186+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 7043, Page 72Recorded4/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1903