Skip to content

4905 Park Ave(Unit C0002)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Feb 23, 2009

Property Information

Block287
Lot10
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,600
41%
Improvement Value:$228,100
59%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,753+7.0%
2024$6,312+4.1%
2023$6,063+0.0%
2022$6,063
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 8652, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1910